Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, czy w apartamentowcu, to starania o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom należą do priorytetowych zadań. W mieszkaniach najczęściej zabezpieczenia ograniczają się do montażu specjalistycznych drzwi i okien, wyposażonych we wzmocnione szyby. Instalacje alarmowe zazwyczaj ograniczają się do domofonów lub wideofonów. Niekiedy w nowych budynkach instalowane są kamery, które przesyłają obraz do punktu monitoringu. Bezpieczeństwo w domach wymaga znacznie więcej zachodu.

Podstawą gwarantującą minimum bezpieczeństwa są systemy alarmowe, których zadaniem jest zwrócenie uwagi sąsiadów na ewentualnych intruzów. Niestety często zdarzają się sytuacje, że wyjące alarmy nie powodują zainteresowania okolicznych mieszkańców i przechodniów. Dlatego standardem współczesnych zabezpieczeń są systemy, w których wykorzystywany jest bieżący monitoring instalacji alarmowej. Dzięki temu każdy alarm powoduje również interwencję patrolu, który sprawdza przyczynę jego powstania.

Na rynku dostępne są oferty wielu firm zajmujących się profesjonalnym zabezpieczaniem budynków i monitoringiem systemów alarmowych. Decydując się na wybór konkretnej oferty powinniśmy uważnie sprawdzić, jakie są szczegóły umowy. Istotne są również metody rozliczeń, jakie obowiązują przy interwencjach patroli. W różnych firmach różne są miesięczne limity bezpłatnych przyjazdów, co znacznie wpływa na ocenę atrakcyjności ekonomicznej poszczególnych ofert. Warto również wybrać odpowiednie składniki systemu alarmowego. Jedynie alarmy posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty zapewnią nam długi czas skutecznej i bezawaryjnej pracy.