Domy prefabrykowane – zalety

Największą zaletą domów prefabrykowanych jest tempo ich budowy. Samo przygotowanie prefabrykatów i ich złożenie zajmuje około 8 tygodni. Wraz ze wszystkimi uzgodnieniami oraz biurokracją związaną z przygotowaniem projektu, własnym domem można cieszyć się już po 8 miesiącach od podpisania umowy z wykonawcą.
Domy prefabrykowane są ekologiczne . Wykonywane z naturalnych materiałów mają świetną izolację cieplną i oddychają – dzięki temu mniej wydajemy na ogrzewanie budynku, a co za tym idzie zużywamy mniejszą ilość zasobów naturalnych.
Duża odporność na wilgoć sprawia, że domy te nie są narażone na pojawienie się pleśni i grzybów – o ile tylko będą użytkowane we właściwy sposób (regularne wietrzenie).
Tańsze fundamenty – wynikające z mniejszej gramatury budynku, to dodatkowe oszczędności.
Jeśli fundamenty zostaną wylane w okresie przedzimowym, sam dom stawiać można nawet zimą, ze względu na brak mokrych prac.
Specyfika prac przy prefabrykatach oznacza, że wszystkie elementy konstrukcji muszą do siebie pasować, co redukuje możliwość powstania nieszczelności, z którą spotkać możemy się przy tradycyjnych konstrukcjach murowanych.
W odróżnieniu od domów modułowych, które mogą być wykonywane jedynie w ramach określonych projektów, domy prefabrykowane mogą być wykonane na indywidualne zamówienie. Najczęściej też, za dopasowanie prefabrykatów do indywidualnego projektu firma wykonująca prefabrykaty nie weźmie dodatkowej opłaty.

Domy prefabrykowane – wady

Nie na wszystkich działkach można postawić dom z prefabrykatów – konieczność umieszczania całych paneli ściennych za pomocą dźwigów oznacza, że potrzebny jest duży dostęp do działki i możliwość swobodnego się po niej przemieszczania
Koszt domu z prefabrykatów jest znacznie wyższy niż domu murowanego. Oczywiście, później oszczędzamy na ogrzewaniu, a dodatkowo mogąc szybciej zamieszkać w domu, możemy oszczędzić np. na najmie mieszkanie, niemniej jednak, trzeba liczyć się z wyższymi wydatkami.