Z pośrednikiem czy bez? Którą drogę wybrać?

Często słyszymy wiele na temat usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Mało kto zwrócił uwagę na zasadniczą kwestię – swobody wyboru – jaką ma każdy, kto decyduje się dokonać transakcji na rynku nieruchomości. Nie ma absolutnie żadnego wymogu korzystania z fachowej pomocy i można sprzedażą/wynajmem zająć się samemu.

Można sprzedać samodzielnie.

Można zamieścić ogłoszenie na portalu, przyjmować setki telefonów, a następnie wpuszczać do swojego mieszkania niezliczoną ilość „zwiedzających”, którzy będą przychodzili, kiedy im jest wygodnie, i którzy w większości pozostaną anonimowi.

Można umawiać się na różnego rodzaju formy rozliczania transakcji, układania jej w czasie.

Można dokonać oszacowania wartości własnej nieruchomości na podstawie danych prezentowanych na ogólnodostępnych portalach. Można finalnie osiągnąć wartość zbliżoną do ceny, jaką „uznamy za właściwą”.

Jednak, czy uzyskamy rzeczywiście najwięcej, ile w danym momencie było możliwe i czy przyjmiemy warunki najlepsze, jakie można było uzyskać – tego niestety absolutnie nie będziemy pewni. Nie możemy mieć tej pewności, ponieważ działania, jakie podejmuje osoba działająca indywidualnie, trafiają do niewspółmiernie mniejszej ilości zainteresowanych, niż w przypadku, gdy marketingiem zajmie się profesjonalista. Bywa, że kontrahentem jest osoba biegła w technikach prowadzenia rozmów handlowych i negocjacji, a warunki umowy ewidentnie niesymetrycznie zabezpieczą strony transakcji. Może się zdarzyć, że nieruchomość zostanie sprzedana poniżej możliwości rynkowych. Kupujący zaś może stracić zadatek, jeśli wręczy go bez odpowiedniego zabezpieczenia tej czynności.

Można sporządzić własnoręcznie umowę przedwstępną (cywilno – prawną), wpisując do tej umowy bzdury, bądź nie nazywając odpowiednio otrzymywanych/wręczanych przy tej umowie kwot płatności. Można w ten sposób bezpowrotnie stracić ogromne sumy, stanowiące niejednokrotnie majątek gromadzony przez całe życie. Takie przykłady doświadczony pośrednik może mnożyć bez końca.

Koszty tego rodzaju decyzji mogą być więc niewspółmiernie wysokie do ewentualnego honorarium Pośrednika, który sprawdzi stan prawny i faktyczny nieruchomości, pomoże zgromadzić brakujące dokumenty, który nie będzie przyprowadzał przypadkowych „zwiedzaczy”, który wreszcie orientuje się w realiach rynkowych, i dopilnuje bezpieczeństwa transakcji. Który nie pozwoli na sporządzanie umowy na kolanie, lecz zaprowadzi strony do notariusza, a zawarta umowa porządnie zabezpieczy obie strony transakcji. Który być może uratuje sprawy „nie do uratowania”. Dobry pośrednik sprawić może, że nieruchomość sprzeda się o wiele drożej, lub szybciej, aniżeli pierwotnie zakładaliśmy.

Tak więc wyłącznie po stronie klienta pozostaje kwestia oceny korzyści, jakie wynikają z uzyskania fachowej pomocy, do ewentualnego ryzyka, jakim jest poruszanie się po rynku nieruchomości bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli założyć pesymistyczny wariant – utraty znacznej części własnego majątku, zdecydowanie lepiej zrobić wszystko, aby przepływ znacznych kwot odpowiednio zabezpieczyć. Naprawdę warto zatrudnić osobę, która z operacjami na rynku nieruchomości ma do czynienia na co dzień. Warto mieć pewność bezpieczeństwa transakcji, a tym samym spokojny sen.