Wbrew światu cyfrowemu i rozwojowi technologii gry planszowe nadal mają się świetnie. Ich popularność nie maleje. Być może spowodowane jest to tym, że ludzie są zmęczeni otaczającym ich zewsząd internetem, w takiej sytuacji gry planszowe stają się świetną ucieczką. Pozwalają oderwać się od rzeczywistości i spędzić więcej czasu w rodzinnym gronie. Jest kilka gier które wydają się być ponad czasowe i właśnie te chcielibyśmy wam przedstawić.

Talisman magia i miecz

Talisman magia i miecz to gra planszowa znana od lat 80. Pomimo 30 letniego stażu gra się nie zmieniła, co prawda zmieniana jest szata graficzna, ale zasady pozostają takie same. Czym Talisman zasłużył na swoją popularność ? Oto na czym polega rozgrywka. Gracze wcielają się w bohaterów – poszukiwaczy – od wojowników przez kapłanów a na czarownicach kończąc. Postacie posiadają typowe dla RPG cechy jak siła, moc, życie, los oraz oczywiście zdolności specjalne. Dwie pierwsze wykorzystywane są podczas walk fizycznych i psychicznych, cecha los może uratować nas przed porażką, a zdolności specjalne umożliwiają nam np leczenie lub rzucanie czarów. Celem wyprawy wszystkich poszukiwaczy jest zdobycie Korony Władzy, ale żeby ją pozyskać trzeba najpierw przejść śmiercionośną ścieżkę narysowaną na pokaźnej wielkości planszy. Podczas wyprawy natrafiamy na liczne przygody – losujemy je z kart przygód. Czasami walczymy z potworami, a czasami ktoś dołącza do naszej drużyny. Postacie rozwijają się i gromadzą przedmioty. Im bliżej korony tym trudniej o przetrwanie. Talisman magia i miecz to gra nad wyraz wciągająca, ale tylko dla graczy z wyobraźnią.Plansza do gry Talisman magia i miecz
Osadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu to kolejny tytuł o niebywałej popularności. Prawdopodobnie swoją pozycję zbudowała przez planszę, którą buduje się z sześcio-ściennych kafelków dzięki temu każda rozgrywka jest wyjątkowa. Osadnicy z Catanu to planszowa strategia świetna do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Gra polega na kolonizacji wyspy Catan. Osadnicy budują drogi, osady i miasta, w taki sposób aby pozyskiwać jak najwięcej surowców. Każdy kafelek bowiem z którego zbudowana jest plansza może nam dostarczyć materiałów do budowy. Na kafelkach położone są żetony z cyframi. Jeśli gracz na początku swojej kolejki wyrzuci odpowiednia cyfrę i ma w pobliżu osadę to ma prawo pobrać z banku owy surowiec. Także zadaniem gracza jest odpowiednie rozmieszczanie swoich osad biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo pozyskania surowca, gracz musi mieć też na uwadze ile i jakich surowców potrzebuje do następnej rozbudowy. Zwycięża ten kto zdobędzie odpowiednią ilość punktów, które otrzymujemy głównie za osady i miasta. Gra ma jeszcze kilka ciekawych zasad urozmaicających rozrywkę – na planszy występują porty, gdzie można wymieniać korzystnie surowce, kolejnym urozmaicenie jest złodziej, który może splondrować nasze surowce. Gra jest strategią ekonomiczną gracze dobrze obmyślający strategię zdobędą sporo satysfakcji.
Zestaw do gry Osadnicy z Catanu