Podjecie decyzji o ślubie pociąga za sobą cały ciąg zdarzeń, a okres pomiędzy romantycznymi oświadczynami, a uroczystym wypowiedzeniem przysięgi małżeńskiej, wypełniony jest wytężoną pracą pary młodej. Niekiedy pary z ochotą zlecają organizację wesela konsultantom ślubnym, który zajmują się wszystkim – od scenariusza, wyboru zespołu weselnego, sali, listy prezentów po ostateczne porządki po przyjęciu. Częściej jednak przyszli małżonkowie sami chcą zadbać o każdy szczegół, największą wagę przywiązując, oprócz wyboru sukni ślubnej, do oprawy muzycznej wesela. Dobry zespół weselny, mający w swoim repertuarze muzykę adresowaną do każdego, zachęcającą do tańca niezależnie od wieku uczestników, jest prawdziwym skarbem. Niestety o profesjonalistów jest na polskim rynku stosunkowo trudno, bowiem zespół weselny jest zazwyczaj polecany kolejnym osobom, a jego sława wykracza poza standardowe formy reklamy.

Ten marketing szeptany jest najlepszym dowodem na to, że warto w taki zespół zainwestować, nawet jeśli oznacza to wyższy niż przeciętny wydatek. Alternatywą – znacznie tańszą, wypada dodać – jest didżej, tę opcje wybierają jednak zazwyczaj ludzi młodzi, którzy wśród gości weselnych mają osoby w swoim przedziale wiekowym. Jednak nawet oni preferują połączenie tradycyjnego zespołu weselnego z muzyką z płyt puszczaną w chwilach przerwy zespołu. Aby taki zespół weselny znaleźć, nie wystarczy tylko poszukać ogłoszeń w gazecie. Oprócz wspomnianych już rekomendacji znajomych, dobrym źródłem informacji o zespole jest Internet.

W obecnych czasach coraz więcej zespołów posiada własne strony internetowe, gdzie można nie tylko znaleźć dane kontaktowe, ale również wykonywany repertuar, tj. piosenki weselne. Niekiedy możliwe jest też pobranie plików z przykładowymi wykonaniami, które pozwolą nam zorientować się o jakości i poziomie zespołu weselnego.