Apteka 24 h to także punkt pierwszej pomocy, gdzie wyszkolony personel w odpowiedni sposób udzieli pomocy. Szczególnie starsi ludzie bardzo często odwiedzają apteki z różnych względów. Do jednych z nich należy porada medyczna czy też farmaceutyczna, gdzie za pomocą profesjonalnego ciśnieniomierza wyszkoleni pracownicy mogą ocenić stan zdrowia pacjenta. Oczywiste jest, że porady nie mogą równać się z profesjonalną oceną lekarską. Jednakże bardzo często jest to antidotum dla duszy zmartwionego i zaniepokojonego człowieka.

Gdy mowa jest o aptece 24 godzinnej można stwierdzić, że taki rodzaj specjalistycznego obiektu handlowego stanowią wszystkie apteki online. Prawdą jest, że są one dostępne przez całą dobę, jednakże nie zawsze przesyłka jest ekspresowa. Zdarza się, że produkt do godziny jest dostarczany konsumentowi, ale jest to bez dwóch zdań rzadkość. Biorąc pod uwagę fakt, że w nocy społeczeństwo zamawia bardzo wiele produktów drogą internetową, kurierzy musieliby dostarczać przesyłki z prędkością światła. Nieodzownie atutem tego typu aptek jest możliwość zamówienia produktów, które są niedostępne w pobliskiej aptece.

Przykład mogą stanowić kremy, które są w bazie towarów danego obiektu handlowego, jednakże nie jest on obecny w asortymencie apteki. Bez dwóch zdań takie zamawianie produktów jest znacznie szybsze niż konsultowanie tego z farmaceutą.