Przyczyny powstawania trądziku mogą być naprawdę różne. Nie jest prawdą, że zmiany skórne to efekt wyłącznie niskiego dbania o siebie i braku higieny. Nawet przywiązując dużą wagę do czystości oraz stanu naszej cery może się zdarzyć, że pojawią się na niej wypryski.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest podłoże hormonalne. Jeżeli nasi rodzice w wieku dojrzewania mieli tendencję do trądziku, prawdopodobnie również nas to nie ominie. Można jednak sobie z tym poradzić, stosując na przykład domowe sposoby na trądzik lub udając się do właściwego lekarza specjalisty.

Nieraz jest też tak, że nasze otoczenie sprzyja powstawaniu wyprysków. Jeżeli pracujemy w środowisku brudnym, takim, w którym w powietrzu znajdują się pyłki, nasza skóra może być narażona na zapychanie porów, a w konsekwencji powstawanie trądziku.

Trądzik można też niestety samemu roznieść po cerze. Gdy pojawią się bakterie i zaczniemy na przykład rozdrapywać zmiany, w łatwy sposób pomożemy im przenieść się na inne obszary skóry.