Medycyna sportowa

0
806

 

Medycyna sportowa

Aktywność fizyczna rozwija nasze mięśnie, zwiększa siłę, poprawia nasze samopoczucie. Regularny wysiłek fizyczny dotlenia nasz układ nerwowy, przez co pracujemy wydajniej. Jednak czy na pewno sport to samo zdrowie? Czy każda aktywność fizyczna jest przeznaczona dla każdego? Jak nie zrobić sobie krzywdy?

Skoro już zmusiliśmy się do uprawiania jakieś dyscypliny sportowej, opracowaliśmy plan kiedy będziemy trenować, pomyśleliśmy o zmianie nawyków żywieniowych, to zadbajmy o odpowiednią opiekę medyczną. Specyfika na przykład kolarstwa szosowego wymaga w pełni zdrowego kręgosłupa, z kolei wspinaczki dobrego stanu ścięgien. Tak naprawdę gdy uprawiamy sport na poziome amatorskim, ale regularnie, to z całą pewnością medycyna sportowa nam nie zaszkodzi.
Dzięki współpracy z dobrze wybranym, cenionym fachowcem, będziemy mogli odpowiednio ustalić plan treningowy dla stanu naszego zdrowia. Nawet gdy czujemy się bardzo dobrze (od uprawiania sportu o taki stan nietrudno), to lekarz bardzo szybko zdiagnozuje potencjalne ogniska kontuzji. Trzeba pamiętać, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zawsze profilaktyka jest niej uciążliwa i tańsza od przywracania zdrowia.
Chociaż medycyna obecnie stoi na wysokim poziomie, to nie wszystkie skutki urazów zy zaniedbań można odwrócić.
Zadbajmy więc o to, by odpowiednia dieta, plan treningów skonstruowany dla naszych potrzeb i możliwości oraz odpowiednia opieka medyczna stanowiła nierozerwalną całość. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie zdrowe i bezpieczne uprawianie sportu.