Plamka żółta

0
527

Najpierw obraz widzimy zniekształcony, później ciemną plamę pośrodku a potem możemy nawet stracić wzrok…to plamka żółta odmawia posłuszeństwa. Jeśli po czterdziestym roku życia pogarsza nam się wzrok a okulary nie są w stanie poprawić jego, jakości koniecznie musimy zbadać sobie dno oka. Degeneracja plamki żółtej, która związana jest z wiekiem człowieka dotyka coraz młodszych ludzi.
Plamka żółta to niewielki obszar siatkówki oka – tkanki wyściełającej tył gałki ocznej, która pełni bardzo ważne funkcje gdyż umożliwia widzenie centralne, czyli sprawia, że widzimy wyraźnie i bez zniekształceń to, co jest w środku tego, na co patrzymy. Pozwala pisać i czytać i robić miliony innych czynności. Gdy następują nawet najmniejsze zmiany w plamce żółtej mogą nastąpić nawet bardzo duże ograniczenia w widzeniu.
Oprócz wieku duży wpływ na kondycje plamki żółtej ma też płeć (kobiety częściej spotyka ta przypadłość), zbyt wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze…
Jeśli mamy któreś z tych czynników powinniśmy często robić badanie dna oka – nawet raz na pół roku, aby jak najwcześniej zdiagnozować nadchodzącą chorobę.
We wczesnym stadium choroby jest możliwość jej zatrzymania a nowa laserowa terapia rokuje bardzo dobrze.