Na temat papierosów elektronicznych słychać wiele różnych opinii. Jedni są zachwyceni tą alternatywą dla papierosów, a drudzy doszukują się jej wad. O e-papierosach wypowiada się coraz więcej osób ze świata polityki czy kultury. Kto ma rację?
Bezpieczna nikotyna

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy palenie elektroniczne jest bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. W teorii e-papieros nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. W urządzeniu nie zachodzą procesy spalania. Jego działanie polega jedynie na podgrzaniu specjalnego płynu zawierającego nikotynę. E-palący może sam określić jego smak oraz moc. W praktyce nie wiadomo jak wszystko to oddziałuje na ludzi w dłuższym okresie czasu. Szczegółowe badania rozpoczęto dopiero kilka lat temu i nie ma jeszcze żadnych miarodajnych wyników. To właśnie tego argumentu używają wszyscy przeciwnicy papierosów elektronicznych. Narzekają oni także na brak odpowiednich regulacji prawnych. Zgodnie z polskim ustawodawstwem, papieros elektroniczny nie jest wyrobem nikotynowym. Z tego powodu można palić go praktycznie bez ograniczeń.
Głosy zwolenników

Zwolennicy e-palenia uważają urządzenie za jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Ich zdaniem e-papieros całkowicie odmieni kulturę palenia i postrzegania nikotyny przez ludzi na całym świecie. Zwracają oni uwagę na jego wydajność oraz niskie koszty eksploatacji. Odwołują się także do braku badań wykazujących jakąkolwiek szkodliwość tego typu produktów. Wiele osób twierdzi także, że elektroniczny papieros jest bardzo pomocny w rzucaniu palenia. Umożliwia on wybór dowolnej dawki nikotyny. Pozwala to na stopniowe ograniczanie ilości zażywanej substancji. Zdania tego nie podzielają badacze oraz lekarze. Ich zdaniem e-papieros może uzależniać równie silnie jak tradycyjne papierosy.
Trudny wybór

Rynek papierosów elektronicznych stale rozkwita. Pojawiają się kolejne sklepy stacjonarne oraz internetowe. Sprzedawcy zachęcają wieloma promocjami oraz agresywną reklamą odwołującą się do zdrowia i oszczędności. Przed zakupem papierosa elektronicznego warto się zastanowić czy rzeczywiście go potrzebujemy. Istnieje przecież wiele rożnych sposobów lub środków pomocnych w walce z nałogiem. E-papieros może być przecież uzależniać tak samo jak tradycyjne papierosy. Produkt powinien być dostępny jedynie dla osób pełnoletnich. Niestety coraz częściej można zauważyć z e-papierosem młodych ludzi. Łatwo dostrzec, że elektroniczny papieros stał się niezwykle modnym gadżetem.