Okres wiosenno-letni bywa bardzo ciężki dla naszych oczu, gdyż to właśnie w tym czasie jesteśmy najbardziej narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Nawet gdy słońce chowa się za chmurami, musimy chronić nasze oczy i zakładać okulary bądź soczewki z filtrami UV.

Ochrona przed słońcem jest niezbędna, jeśli nie chcemy narażać oczu na ryzyko wystąpienia zmian chorobowych. Promieniowanie UV ma wpływ na powstawanie cząsteczek o charakterze wolnych rodników, które odpowiadają za starcze zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). Nieleczona choroba prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Promieniowanie UV może spowodować także inne choroby, takie jak zaćma, katarakta, skrzydlik (rozrost tkanki, prowadzący do ograniczenia widzenia) oraz rak skóry znajdującej się wokół narządu wzroku.

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem naszych oczu przez długie lata, powinniśmy właściwie o nie zadbać. Poza dostarczaniem odpowiednich witamin (A, C, E, witaminy z grupy B), szczególnie ważna jest ochrona przed słońcem. Okulary przeciwsłoneczne albo soczewki kontaktowe z filtrami UV są niezbędne w sezonie wiosenno-letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest szczególnie mocne.

Jednak zanim kupimy okulary przeciwsłoneczne, musimy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim tego typu okulary najlepiej jest kupić w salonie optycznym – mamy wtedy pewność, że szkła posiadają odpowiednie filtry UV i będą idealną ochroną dla naszych oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą mieć stosowne certyfikaty – zwracajmy na to uwagę. Tanie okulary, które nie posiadają filtrów UV, lepiej sobie darujmy, gdyż efekt może być przeciwny do zamierzonego – zamiast chronić oczy przed słońcem, możemy im poważnie zaszkodzić. Szkła powinny przylegać blisko oczu i zakrywać jak największy obszar wokół nich (tak, aby promienie słoneczne nie docierały do oczu z góry i z boku).