W dzisiejszych czasach bez najmniejszych problemów możemy korzystać z sauny, ponieważ tego typu urządzenia znajdują się w wielu miejscach publicznych – na basenach, w akwaparkach, w klubach fitness, na różnych innych obiektach sportowych.

Niektórzy Polacy posiadają sauny także w swoim domu, co oczywiście jest najbardziej komfortowe, jednakże nie każdy ma takie możliwości. Każda sauna jest z reguły niewielkim pomieszczeniem, w którym znajduje się palenisko oraz są drewniane ławeczki na których można usiąść lub się położyć. Do paleniska, na rozgrzane w kamienie wlewa się wodę oraz olejki eteryczne.

W Polsce najbardziej są popularne dwie sauny – fińska oraz rzymska. Sauna fińska jest sucha i temperatura w jej wnętrzu wynosi od 80 do 120 stopni, a powietrze odznacza się bardzo małą wilgotnością. Z kolei, sauna rzymska jest tak zwaną sauną mokrą, w której wnętrzu panuje temperatura około 50 stopni, a wilgotność powietrza sięga prawie stu procent.

Korzystanie z sauny jest niezwykle odprężające, ale także korzystne dla naszego zdrowia. Sauna pozwala na wzmocnienie naczyń krwionośnych, przez co możemy ustrzec się miażdżycy, mamy lepsze krążenie krwi w organizmie, podnosimy nasza odporność, hartujemy się, dzięki intensywnemu poceniu się pozbywamy się toksyn z organizmu. Z potem wydalamy także nadmiar soli, który zatrzymuje wodę w naszym organizmie. Także przebywanie w takim cieple i wilgotności sprawia, że oczyszczają się pory naszej skóry. Pozbywamy się zalegającego w nich łoju, dzięki czemu wygląd naszej skóry polepsza się za każdym razem, gdy korzystamy z sauny.sauny

Systematyczne korzystanie z sauny ma wiele walorów zdrowotnych. Jednakże wiele osób ma opory aby skorzystać z tego typu dobrodziejstwa w miejscach publicznych, ponieważ z sauny najczęściej korzysta się nago, ponieważ wtedy jej działanie jest najlepsze i najbardziej optymalne. Sauna jest wspaniałym wynalazkiem znanym ludzkości od stuleci, jednakże nie powinniśmy w niej przebywać jednorazowo dłużej niż piętnaście minut.