Zobacz o zespole cieśni nadgarstków

Jeśli czujesz częste mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego, nie ignoruj problemów. Objawy występują najczęściej w trakcie godzin nocnych, a po przebudzeniu czuje się mrowienie w obrębie ręki. Bardzo często jest ono ignorowane i przypisywane niewłaściwej pozycji w trakcie snu. Takie objawy mogą pokazywać na chorobę zwaną cieśnie nadgarstka.

Przyczyną choroby jest głównie obrzęk zapalny nerwu albo tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe albo pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Rzadko jednak wiąże się tę chorobę z przebytym urazem, ciążą albo nadczynnością tarczycy. Zespół cieśni nadgarstka może również pojawiać się jako powikłanie po złamaniach w obrębie nadgarstka. Aby rozwiać swoje wątpliwości w tym zakresie najlepiej zgłosić się do właściwego lekarza, który przeprowadzi cały zestaw badań. Warto również uważać na RZS. Dzięki wynikom będzie można ustalić czy kłopotliwe drętwienia są zespołem cieśni nadgarstka. Wtedy lekarz podejmuje decyzję o odpowiednim leczeniu. Jedną z głównych metod walki z wspomnianą chorobą jest kuracja lekami.

Trzeba pamiętać, że leczenie standardowe jest zazwyczaj doraźne i nie hamuje rozwoju procesu chorobowego. W stanach bardziej zaawansowanych za duże ilości medykamentów mogą tłumić ból i wszelkie objawy, jednakże nie stłumią choroby. W tych zaawansowanych przypadkach wykonuje się odpowiednie zabiegi chirurgiczne, które mają na celu przywrócić całkowitą sprawność i wyeliminować źródło choroby. Jest kilka metod robienia operacji i tylko lekarz prowadzący może wybrać odpowiednią.