Nuty zapachowe – cywet, drewno tekowe, dzięgiel, elemi

0
726

Cywet

cywet – ekstrakt z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych wydzielających feromony pochodzących od ssaków z rodziny wiwerowatych. W celu pozyskania cywetu w Azji i Afryce prowadzone są dzikie hodowle tych zwierząt. Futerkowe zabijane są, gdyż operacyjne pozyskiwanie tego składnika jest zbyt kosztowne…Wydzielina żółtej barwy legitymuje się niezwykle mocnym, drażniącym zapachem.

Drewno tekowe

drewno tekowe – rodzaj drzew z rodziny jasnotowatych, występujących w Azji płd.-wsch. Olej uzyskiwany z tego drewna ma lekko kwaśny, cedrowy charakter.

Dzięgiel

dzięgiel (arcydzięgiel lekarski) – duża roślina z rodziny baldaszkowatych, osiągająca wysokość nawet do 3m. Występuje na terenach górzystych Azji i Europy. Olejek eteryczny arcydzięgla lekarskiego ma silny, aromatyczny, lekko gorzki, korzenny posmak.

Elemi

elemi – żywica, której korzenie sięgają Filipin i rosnących tam drzew z gatunku Canarium. Żywica wytwarzana jest w procesie destylacji z parą wodną na w/w drzewo. Zapach elemi to mix sosny i cytryny całość wieńczy balsamiczne wykończenie. Niektórzy porównują „ją” do bożonarodzeniowej choinki czy marynowanego kopru 😉