Fresh yellow lemons on tree

cytron – powszechnie uznawany za jeden z najstarszych cytrusów. Drzewko, z którego pochodzą charakterystyczne owoce osiąga 2,5m-3m i porasta rejony o stałym ciepłym klimacie (płd. Azja, obszar Morza Śródziemnego). Aromatyczny olejek (cedrat) uzyskiwany jest jedynie z gałązek i liści rośliny. Woń otrzymywana syntetycznie przypomina bardziej bergamotę niż cytrynę, jest zdecydowanie ostrzejsza i mniej kwaśna.

Cytryna

cytryna – gatunek roślin z rodziny rutowatych, pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Olejek cytrynowy pozyskiwany jest wyciskany na zimno ze skórek owoców hodowanych organicznie. Lekkość i orzeźwienie to niewątpliwie jej atuty.

Cytryna Amalfi

cytryna Amalfi – znana również pod nazwą Sfusato Amalfitano, gatunek cytryn hodowany w Gminach należących do Amalfi (Atrani, Ravello, Cetara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Scala, Tramonti). Cechy szczególne: wydłużony eliptyczny kształt owocu, masa >100g (zdecydowanie większa/cięższa od tradycyjnej). Bardzo soczysta, olejek barwy słomkowo-żółtej charakteryzuje się bardzo dużą kwasowością.