Nuty zapachowe – lukrecja, magnolia, mandragora (korzeń), nagietek

0
803

lukrecja

lukrecja – rodzaj bylin z rodziny bobowatych, występujących w Azji i płd. Europie. Lukrecja posiada specyficzny ostro-słodki zapach i smak zbliżony do anyżu gwiazdkowego. Składnik postrzegany jako afrodyzjak w kontaktach damsko-męskich.

magnolia

magnolia – rodzaj drzew i krzewów z rodziny magnoliowatych, dziko porastających Azję wschodnią oraz obie Ameryki. Najpopularniejsze gatunki: wirginijska, wielkokwiatowa, gwiaździsta, Campbellii oraz japońska. Aromat określany przez wielu jako niezwykle bogaty, puszysty, kwiatowo-cytrynowy.

mandragora (korzeń)

mandragora (korzeń) – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych, pochodzi z obszaru Śródziemnomorskiego (Afryka Płn., Bałkany, Półwysep Iberyjski, Apeniński). Sama roślina jak i jej korzeń jest bezwonna i trująca. Podziemna część mandragory przybiera często fantazyjne kształty (w związku z tym często przypisywano tej roślinie magiczną moc). Jako ciekawostka – niewielkie zielonkawe, naziemne owoce kształtem i rozmiarem przypominające rodzime pomidory są jadalne. Tak więc, pojęcie mandragory w perfumach to czysty marketing…

nagietek

nagietek – rodzaj roślin należących do rodziny astrowatych, należy do niego około 20 gatunków. Pochodzi głównie z terenów Morza Śródziemnego oraz południowo-wschodniej Azji. Olejek eteryczny barwy czerwonawo-żółtej lub bursztynowej uzyskiwany jest z łodyg, liści i kwiatów posiada specyficzny słodki, zbliżony do woni owoców cytrusowych aromat.