Nuty zapachowe – mignonette, rozmaryn, rum

0
1190

mignonette – rezeda

rezeda – rodzaj roślin zielnych z rodziny rezedowatych, należy do niej 60 gatunków pochodzących z Azji, Europy i Afryki. Olejek rezedowy wydziela specyficzny, niezwykle silny/słodki waniliowo-malinowy aromat.

rozmaryn

rozmaryn – roślina z rodziny jasnotowatych, porastająca płd. Europę i płn. Afrykę. Olejek zapachowy uzyskiwany jest w procesie ekstrakcji oraz standaryzację liści rozmarynu. Powstały w ten sposób ciemno-brązowy gęsty płyn charakteryzuje się niezwykle intensywnym zapachem śródziemnomorskiej sosny.

rum

rum – napój alkoholowy wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, z koncentratu tego soku lub z melasy (produkt uboczny powstały w procesie produkcji cukru spożywczego) w procesie destylacji i fermentacji. Większość produkcji rumu pojawia się na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej. Destylat (przejrzysta ciecz) przechowywany jest w dębowych beczkach lub pojemnikach ze stali nierdzewnej przez minimum 1 rok. Po roku spędzonym w drewnianym antałku ciecz uzyskuje ciemną barwę. W celu uzyskania jednolitego smaku i koloru dojrzały rum jest zazwyczaj mieszany. Smak i aromat tego wysokoprocentowego alkoholu (37,5%-81%) uzależniony jest od metody oraz składników użytych w procesie jego wytwarzania. Wyróżnia się lekkie, aromatyczne kompozycje, zdarzają się bukiety owocowe (pomarańcz, kokos), lub nawet ostre „wypusty”.