Nuty zapachowe – orris, Osmantus, oud, paczula

0
869

orris (korzeń)

orris – to podziemne kłącze irysa, a olejek z niego wytwarzany stosowany jest w perfumach jako ekstrakt fiołka. Kwiatowy zapach jest puszysty/gęsty do tego lekko suchy. Proces wytwarzania olejku to bardzo iście pyrrusowe zajęcie – z 1 tony kłącza producent jest w stanie otrzymać 2 kilo olejku (należy mieć również na uwadze fakt, że korzenie przed całą „operacją” muszą być suszone przez minimum 5 lat!!! Absolutnie rzadki składnik.

Osmantus

osmantus – określa się tym mianem nieduże krzewy porastające Azję wschodnią. Zapach kwiatów tego krzewu zbliżony jest do rodzimych: śliwek, brzoskwiń czy moreli.

oud

oud (żywica agarowa) – ciemna żywica wytwarzana przez wiecznie zielone drzewa z gatunku Aquilara i Gyrinops porastające Azję Płd.-Wschodnią. Ciemny kolor żywicy to odpowiedź drzewa na zainfekowanie go przez pasożytniczego grzyba. Należy dodać, że nie każdy oud pachnie tak samo, niektóre są wyraźnie ostrzejsze, inne bardziej dymne (kadzidlane) czy wręcz o tytoniowym zabarwieniu. Podstawą wszystkich jest jednak wysokojakościowe Azjatyckie drewno. Obecnie biznes związany z pozyskaniem ciemnego „płynnego złota” stał się tak intratny, że celowo (mimo, że nielegalnie) zaczęto zarażać drzewa z wcześniej wspominanych gatunków owym pasożytem. Równolegle jako składnik perfum stosowana jest również syntetyczna (wytworzona chemicznie) odmiana oud`u (kwestia ochrony zdziesiątkowanych/unikalnych gatunków drzew).

paczula

paczula – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzi z tropikalnego obszaru Azji. Olejek eteryczny wytwarzany jest metodą destylacji parowej identyfikuje się ze stęchło-słodkim, pikantno-ziemistym aromatem. Paczula obecnie stosowana w perfumach posiada często zmieniony molekularny skład właśnie w związku na ten zatęchły posmak. Ciekawostka – dawniej wykorzystywano liście tego krzewu do ochrony tkanin przed molami.