Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

0
1159

Jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych – tak wiele, że laikowi trudno jest się w pierwszej chwili zorientować w ich mnogości. Z tego też względu powstał ów artykuł, stricte poglądowy.

Obecnie sprzedawane są soczewki:

mineralne, czyli tradycyjne soczewki szklane,

organiczne – wykonane z tworzyw sztucznych, charakteryzujące się małą masą, nietłukące się o doskonałych własnościach optycznych, ale mało odporne na zarysowania.

o wyższym współczynniku załamania – zwykle soczewki organiczne, są do 40% cieńsze od standardowych soczewek,

poliwęglanowe – lekkie soczewki o bardzo dużej twardości i wytrzymałości mechanicznej.

W zależności od zastosowania okularów stosuje się różne soczewki:

soczewki jednoogniskowe – do codziennego używania,

dwupołówkowe – soczewka jest podzielona na dwie części o różnej mocy optycznej,

połówkowe – posiadają tylko dolną połowę soczewki,

dwuogniskowe – wyróżnione są dwa segmenty o dwóch różnych ogniskowych,

progresywne – soczewki z płynną ogniskową zależną od punktu szkieł, przez który patrzymy (alternatywą dla soczewek dwuogniskowych i trzyogniskowych),

multigresywne – unowocześnione soczewki progresywne,

asferyczne – o mniejszych zniekształceniach wielkości obserwowanych obrazów, dające poszerzenie pola widzenia poprzez jednakową moc optyczną w każdym punkcie soczewki, oraz znaczne zmniejszenie ciężaru i grubości szkła.

Często stosuje się specjalne soczewki, aby zwiększyć użyteczność i jakość szkieł. Osoby nadwrażliwe na światło albo mieszkające w nasłonecznionych rejonach świata mogą stosować szkła fotochromowe, które pod wpływem słońca stopniowo się przyciemniają. Najlepszym zabezpieczeniem przed zarysowaniami jest zastosowanie powłoki utwardzającej, która powoduje wzrost odporności mechanicznej soczewek. Naniesiona na szkło warstwa antyrefleksyjna (antyodblaskowa) eliminuje odbicia światła od powierzchni soczewki (zalecana przy pracy z komputerem, przy prowadzeniu samochodu, przy soczewkach o wyższym współczynniku załamania).

Natomiast zastosowanie warstwy absorpcyjnej daje soczewce lekki kolorowy odblask. Dla wędkarzy i kierowców nieocenione mogą być szkła z warstwą polaryzującą, która radykalnie zmniejsza odbicia światła od innych przedmiotów. W górach przydatne mogą być szkła anty-UV pokryte warstwą nie przepuszczającą promieniowania ultrafioletowego. Natomiast warstwa rozjaśniająca i wyostrzająca obraz może być nieoceniona dla ludzi poruszających się po zmroku.

Uwaga, nie noś okularów przypadkowych, np: reklamówek, okularów do czytania czy okularów męża. Chroń okulary przed zniszczeniem, zawsze noś je albo na nosie, albo w etui. Systematycznie czyść okulary, używając specjalnych płynów i ściereczek albo po prostu ciepłej wody i mydła. Brudne okulary mogą pogorszyć wzrok. Zawsze staraj się wkładać okulary obiema rękoma.