Nuty zapachowe – calone, cantedeskia, cashmeran, cedr, chili

0
847

Calone

calone (metylobenzodioksepina) – jest to keton naturalnie występujący w arbuzie, odkryty w 1966 roku przez firmę Pfizer. Aromat calone – charakterystyczna bryza morska z kwiatowymi akcentami.

Cantedeskia

cantedeskia – rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, obejmujących osiem gatunków pochodzących ze środkowo-południowej Afryki, uprawiana jest wszędzie poza Antarktydą. Olejek eteryczny otrzymywany z płatków tego kwiatu wydziela miły, delikatny, nieco fiołkowy zapach.

Cashmeran

cashmeran – związek chemiczny, używany jako składnik bazy zapachowej. Puszysty, aksamitny oddźwięk wywoływać ma uczucie dotyku kaszmiru (opisywany w składzie perfum jako kaszmirowy las). Aromat cashmeranu to połączenie pikanterii, ambry, niuansów piżmowych i delikatności kwiatów.

Cedr

cedr – długowiecznie drzewo z rodziny sosnowatych, występuje w górskich rejonach Azji i Afryki Północnej. Olejek cedrowy (składnik perfumowy) otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną z trocin i kory tego drzewa. Mocna i intensywna balsamiczna woń jest znakiem rozpoznawczym tego składnika.

Chili

chili – przyprawa charakterystyczna dla kuchni :Ameryki Łacińskiej, Indyjskiej i Azjatyckiej. Ma specyficzny ostry, aromatyczny, korzenny posmak.