Choroba, pojawiająca się szybko i zwykle trwająca krótko, maksymalnie kilka dni, polegająca na tym, że nasz głos robi się chrypliwy to zapalenie krtani. Bywają jednakże przypadki nawracającego występowania tej infekcji. Jest przeważnie spowodowane zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym lub nadużywaniem głosu (za długim lub głośnym mówieniem).

Ludzie palący papierosy są szczególnie narażeni na zapalenie krtani, które niekiedy może być pierwszym z symptomów raka. Zapalenie krtani zwykle towarzyszy innym chorobom systemu oddechowego i rzadko kiedy jest groźne, gdyż nie komplikuje oddychania. Przeważnie chory sam może sobie pomóc w leczeniu. Przejawy zapalenia krtani to chrypka, kłopoty w mówieniu lub ubytek głosu, ból gardła, wrażenie podrażnienia gardła, „guzek w gardle”, suchość błon śluzowych. W czasie choroby struny głosowe są grubsze niż u zdrowej osoby, nabrzmiałe, sztywniejsze, pokryte śluzem i przekrwione.

W celu pozbycia się choroby należy zastosować leczenie antybiotykowe, wypijać dużo płynów, oszczędzać głos, wykonywać inhalacje. Bywa, że infekcja ta jest powiązana ze schorzeniami żołądka, na przykład refluksem żołądkowym – kwasy z żołądka są w stanie podrażniać wrażliwą krtań i wywoływać jej nieżyt.