Leczenie zębów mlecznych

0
284

Leczenie zębów mlecznych jest często zaniedbywane. Rodzice uważają, że skoro są tą zeby, które maluch straci w wieku lat 7-8 to ich pielęgnacja jest mniej istotna. Tymczasem to właśnie odpowiednia dbałość o zeby mleczne i ich pielęgnacja powoduje stanowi kapitał na całe nasze życie. Zadbane mleczaki pozwalają na wykształcenie się prawidłowych zawiązek zębów stałych oraz oszczędzą maluchowi przykrych, bolesnych doświadczeń u dentysty z wczesnego dzieciństwa.

Jak odpowiednio zadbać o zęby naszej pociechy?

Przede wszystkim od wczesnego dzieciństwa powinniśmy nasze dziecko uczyć odpowiedniej higieny. Odpowiednia pielęgnacja zębów to nie tylko mycie wieczorem. Zęby powinniśmy dokładnie szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, a także po każdym posiłku, szczególnie słodkim. Bardzo istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej odgrywa także nić dentystyczna. Nauczmy malucha korzystania z niej już we wczesnym dzieciństwie. To do czego przyzwyczaimy nasze dziecko w formie zabawy, zaowocuje dobrymi nawykami w przyszłości.

Dentysta Olsztyn

Ogromnie istotną rolę w utrzymaniu zębów mlecznych w dobrym stanie odgrywa także prawidłowa dieta. W dzisiejszych czasach dzieci mają dużo większy dostęp do słodyczy niż kilkanaście, kilkadziesiąt lat wcześniej. Mnogość produktów dla dzieci i dostępność słodyczy w sklepikach szkolnych, czy automatach powoduje, że rodzicom ciężko kontrolować co w ciągu dnia jedzą ich pociechy. Warto zatem zapakować dziecku do plecaka zdrową alternatywę dla słodyczy, taka jak suszone jabłka, czy banany, porcja lekkiego ciasta, domowego wypieku, owoce, bakalie.

Najistotniejsze jednak są regularne wizyty u dentysty. Nikt nie skontroluje stanu zębów naszego dziecka tak dokładnie jak dentysta. Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, czy Poznań to miasta, które dają nam możliwość skorzystania z usług dużych klinik dentystycznych, które często są wyposażone w specjalne gabinety przeznaczone do przyjmowania dzieci. W takim gabinecie atmosfera i wystrój są zupełnie inne niż w gabinetach dla dorosłych pacjentów. Lekarz dentysta przyjmujący młodych pacjentów jest najczęściej w stanie zachęcić malucha do kolejnej wizyty i sprawić, że mały pacjent poczuje się na fotelu dentystycznych komfortowo. Zeby mleczne ze względu na brak korzeni psują sie znacznie szybciej niż zęby stałe. Kontrole u stomatologa powinny się zatem odbywac regularnie, co kilka miesięcy, a wszelkie drobne ubytki powinny być naprawiane na bieżąco.