przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-1Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są szczególnie skomplikowanym systemem. W praktyce to kilka zbiorników połączonych rurami. Instalacja początek bierze w domowej kanalizacji, skąd dopływają zanieczyszczenia.

Następnie w zbiorniku gnilnym, czyli tak zwanym osadniku odbywa się oczyszczanie. Dostępne na rynku są różne typy. Najtańszy i najbardziej popularny jest osadnik jednokomorowy. Dostępne są również zbiorniki wielokomorowe, wyposażone w dodatkowe filtry, które są droższe, ale także bardziej efektywne. Najczęściej używane są osadniki z tworzyw sztucznych
Kolejnym elementem jest studzienka rozdzielcza, która odpowiada za równomierne rozprowadzanie ścieków do rur drenujących. Jednym otworem doprowadzane są do niej ścieki, a pozostałe służą do podłączenia rur.
Drenaż odprowadzanych wstępnie oczyszczonych ścieków jest bardzo istotny dla całego procesu, ponieważ pozwala na powolne sączenie się do gruntu małych niegroźnych dla środowiska dawek. Na końcu systemu znajduje się studzienka zbiorcza z odpowiednią wentylacją.