Szukasz środków uśmierzających ból? Środki przeciwbólowe zawierają paracetamol: szeroko stosowany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (reduktor gorączki).

Jest on powszechnie stosowany w celu łagodzenia bólu głowy i innych drobnych dolegliwości i bóle i jest głównym składnikiem wielu środków przeciwgrypowych i przeciw-przeziębieniowych. Nasz punkt apteczny sprzedaje środki przeciwbólowe. Na ogół bezpieczne jest stosowanie w zalecanych dawkach (1000 mg na pojedynczą dawkę i do 4000 mg na dzień dla osób dorosłych), ostre przedawkowanie paracetamolu może spowodować nawet potencjalnie śmiertelne uszkodzenie wątroby , ryzyko może być zwiększone przez przewlekłe nadużywanie alkoholu , choć jest osłabione przez współczesną spożycia alkoholu.

Toksyczność Paracetamolu jest wiodącą przyczyną ostrej niewydolności wątroby w świecie zachodnim i stanowi większość przypadków przedawkowania w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii , Australii i Nowej Zelandii. W zalecanych dawkach, objawy niepożądane paracetamolu są łagodne lub nie pojawiają się wogóle. W przeciwieństwie do aspiryny, nie jest rozcieńczalnikiem krwi (i w ten sposób może być stosowany u pacjentów, gdzie problemem jest niska krzepliwość krwi) i nie powoduje podrażnienia żołądka. W porównaniu z ibuprofenem, który może mieć negatywne skutki, które obejmują biegunkę, wymioty i bóle brzucha-paracetamol jest dobrze tolerowany przy mniejszej liczbie działań niepożądanych.

Długotrwałe codzienne stosowanie specyfiku zwiększa ryzyko powikłań górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak krwawienia żołądka i może powodować zaburzenia czynności nerek lub uszkodzenie wątroby. Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie i jest hepatotoksyczny ; niepożądane działania mogą być bardziej prawdopodobne u chronicznych alkoholików . lub pacjentów z uszkodzeniem wątroby.

Paracetamol zastosowany w pierwszym roku życia jest związany ze wzrostem częstości symptomów astmy w wieku 6-7 lat, stosowanie paracetamolu, zarówno w pierwszym roku życia, i u dzieci w wieku od 6 – 7 lat, było związane ze zwiększoną częstością występowania zapalenia spojówek i egzemy. Autorzy przyznali, że ich „odkrycia mogą być problematyczne ze względu na uwikłania we wskazaniu przyczyny”, to znaczy, że związek przyczynowy może nie istnieć, ale raczej z powodu choroby leczonej przy zastosowaniu paracetamolu, i podkreślili, że potrzebne są dalsze badania.