Przebarwienia pojawiające się na zębach to problem, z którym boryka się wiele osób. Zmiana koloru zęba może powstawać na skutek wielu czynników. Najczęstszą przyczyną jest picie dużych ilości kawy, herbaty oraz palenie tytoniu. Są to zmiany zewnątrzpochodne, których przyczyną jest odkładanie się złogów na zewnętrznej części zęba. Te zmiany są znacznie łatwiejsze do usunięcia, możemy także świadomie zapobiegać ich powstawaniu, ograniczając spożycie używek.

Znacznie trudniejsze do usunięcia są zmiany wewnątrzpochodne. W przypadku zmian wewnątrzpochodnych cząsteczki barwnika wbudowane są wewnątrz zęba. U podstaw powstawania tego typu zmian barwnikowych leżą choroby układowe, czy terapie silnymi lekami.

Kolejną przyczyną powstawania zmian barwnikowych są urazy. Zmiany barwnikowe powstałe wskutek mechanicznego naruszenia struktur zębowych mają najczęściej białą, nieprzejrzystą barwę. Podobnie wyglądają zmiany spowodowane wadą w strukturze szkliwa.

Jak wyglądają przebarwienia

Przebarwienia na zębach mogą wyglądać bardzo różnie. Ich barwa waha się od całkowicie białej, do czarnej, podobną różnorodność obserwujemy jeśli chodzi o przejrzystość występujących zmian.

Jak radzić sobie z przebarwieniami

Oczywiście jedynym słusznym rozwiązaniem, w przypadku zaobserwowania u siebie przebarwień na zębach jest wizyta w gabinecie dentystycznym. Dzięki postępowi w stomatologii większość nawet zaawansowanych przebarwień można usunąć w dobrze wyposażonych gabinetach detystycznych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy innych większych miastach jak Kraków, Poznań, Olsztyn. Dentysta po badaniu struktury przebarwienia ustali przyczynę jej powstania oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia. Pamiętajmy, że im wcześniej zgłosimy się do stomatologa tym większa szansa na kompletne usunięcie przebarwień.