Witamina D jest potrzebna przez całe życie

Witamina d to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, występująca w dwóch postaciach – jako witamina d 2 oraz d 3. Pierwsza z nich jest wytwarzana przez rośliny i jest dostarczana do organizmu z jedzeniem, natomiast druga jest syntetyzowana przez organizm pod wpływem działania promieni słonecznych i przekształcana do formy czynnej – hormonu, który pełni ważną rolę w rozwoju kości.

Witamina d występuje przede wszystkim w jajach, oleju z wątroby ryb, wątróbce, maśle, tłustych rybach, zbożach, mleku, ryżu. Witamina d jest niezbędna dla zachowania zdrowych zębów i kości, systemu nerwowego i mięśniowego, pomaga w regulacji ilości wapnia we krwi, systemu odpornościowego, w zachowaniu prawidłowego stanu fosforu we krwi, ma właściwości przeciwnowotworowe, chroni przed nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, łuszczycą.

Na niedostatki tej substancji narażone są osoby, którzy wystrzegają się słońca lub mają zaburzenia wchłaniania w jelitach, cierpią na choroby nerek lub wątroby, osoby otyłe oraz z ciemniejszą skórą. Niedostatek witaminy d może wywoływać krzywicę u dzieci, osteoporozę u dorosłych, osteomelację (rozrzedzenie kości), nowotwory, gruźlicę, nadciśnienie tętnicze, chandrę, schizofrenię, stwardnienie rozsiane, cukrzycę typu pierwszego.