Wielu rodziców ma problem z tym, aby kupować swoim pociechom zabawki dopasowane do ich wieku, płci oraz zainteresowań. Sklepy z zabawkami dla najmłodszych przepełnione są różnego rodzaju gadżetami, które niekoniecznie są najbardziej optymalną formą rozrywki dla dzieci.

Dużą popularnością na całym świecie cieszą się gry dla dzieci, a w szczególności gry dla dziewczynek. Są one różnego rodzaju – jedne są czystą rozrywką, a z kolei inne poprzez zabawę uczą. Gry dla dziewczynek są przeważnie piękne, jeśli chodzi o wykonanie oraz estetykę i kolorystykę. Dziewczynki mogą podczas zabawy wcielić się w postaci ulubionych księżniczek, syrenek, lalek, modelek, stylistek, projektantek mody, lekarek, czy też gwiazd ekranu oraz estrady. Gry dla dziewczynek uczą je także innych czynności – na przykład gotowania, sprzątania, prania i innych domowych obowiązków, ale także pokazują, że każda kobieta może osiągnąć sukces. Feministki uważają, że od razu wtłaczają je w rolę społeczną, która została wymyślona dla kobiet wiele lat temu, jednakże mimo wszystko, dziewczynki powinny poznawać każdą sferę życia i uczyć się go z różnych źródeł.

W Stanach Zjednoczonych furorę robią darmowe gry, które można pobrać z internetu. Tu jednak zaleca się wielką ostrożność, ponieważ takie darmowe gry mogą być nie do końca odpowiednie dla naszych dzieci. Trzeba dokładnie przejrzeć grę i zobaczyć, czy nie ma w niej przemocy oraz wulgaryzmów i czy po prostu nadaje się dla naszego dziecka. Darmowe gry powinny być zawsze pobierane przez rodziców, a dzieci powinny nie mieć dostępu do takich serwisów, ponieważ mogą pobrać gry nie do końca adekwatne i bezpieczne.

Gry dla dzieci są fajną formą spędzania przez najmłodszych wolnego czasu oraz zabawy, a także edukacji poprzez zabawę i relaks, ponieważ nic lepiej nie zachęca do nauki jak dobra zabawa. Zabawki powinny być jednak dopasowane do wieku i umiejętności dziecka, a także jego płci oraz gustu. Warto mądrze wybierać zabawki.